Program Cinema Reper 2014
03/18/2014

 

Festivalul de film “CINEMA REPER”

 

7- 17 aprilie 2014

 

la Muzeul Naţional al Ţăranului Român, sala Horia Bernea.

 

Proiecţiile de la orele 11, 12, 15.30 sunt dedicate elevilor. Participarea altor categorii de spectatori este posibilă în limita locurilor disponibile. În perioada 7-11 filmele de la 15.30 vor fi prezentate de critici de film şi vor fi urmate de discuţii.

 

Proiecţiile de seară sunt pentru publicul general.

 

Accesul la toate proiecţiile este gratuit.

Editura Litera s-a adăugat partenerilor festivalului Cinema Reper, venind cu o iniţiativă de mare generozitate: fiecare tânăr spectator va primi câte o carte cadou din partea editurii Litera.

 

Programul proiecţiilor pe zile:

 

Luni  7 aprilie 2014

 

15:30 – Hachiko: A Dog’s Story / Hachiko: Povestea unui câine (2009), 93 min

 

Marţi  8 aprilie 2014 

 

15:30 – Lord of the Flies / Împăratul muştelor (1963), 92 min 

 

Miercuri 9 aprilie 2014

 

15:30 – Beasts of the Southern Wild / Tărâmul visurilor (2012), 92 min

 

18:00 – A Beautiful Mind / O minte sclipitoare (2001), 134 min

Film distribuit în România de Asociaţia Macondo

 

20:30 – Becket / Becket (1964), 148 min

 

Joi 10 aprilie 2014

 

15:30 – The Story of the Gulag Runaway / Evadat din Gulag (2003), 76 min

 

18:00 – Tsubaki Sanjuro / Sanjuro (1962), 96 min

 

20:30 – La Strada / La Strada (1954), 108 min

 

Vineri 11 aprilie 2014

 

15:30 – The Boys from Paul Street / Băieţii de pe strada Pal (1969), 110 min

 

18:00 – Hiroshima, mon amour / Hiroshima, dragostea mea (1959), 90 min

 

20:30 – The Pianist / Pianistul (2002), 150 min

 

Sâmbătă 12 aprilie 2014

 

11:00 – Chariots of Fire / Carele de foc (1981), 124 min

 

18:00 – The Broken Circle Breakdown / Paradisul spulberat (2012), 111 min

 

20:30 – Secvenţe / Secvenţe (1982), 98 min - Manifestare realizata cu sprijinul CNC

 

Duminică 13 aprilie 2014

 

11:00 – Spirited Away/ Călătoria lui Chihiro (2001), 124 min

 

18:00 – Departures / Okuribito / Plecări (2008), 130 min

 

20:30 – Barbara / Barbara (2012), 105 min

 

Luni  14 aprilie 2014

 

12:00 – Dead Poets Society / Cercul poeţilor dispăruţi (1989), 128 min

 

Marţi  15 aprilie 2014

 

12:00 – October Sky / Racheta lui Homer (1999), 108 min

 

18:00 – The Story of the Gulag Runaway / Evadat din Gulag (2003), 76 min

 

20:30 -  Forrest Gump / Forrest Gump (1994), 142 min

 

Miercuri 16 aprilie 2014

 

12:00 – Spirited Away/ Călătoria lui Chihiro (2001), 124 min

 

18:00 – Hachiko: A Dog’s Story / Hachiko: Povestea unui câine (2009), 93 min

 

20:30 – Repentance / Căinţa (1984), 153 min

 

Joi 17 aprilie 2014

 

12:00 – Good Will Hunting / Good Will Hunting (1997), 126 min

 

18:00 – Departures / Okuribito / Plecări (2008), 130 min

 

20:30 – Il vangelo secondo Matteo / Evanghelia după Matei (1964), 137 min